На форуме есть много скрытых тем с интересными опытами и данными которые могут прочитать только зарегистрированный пользователи. Регистрация очень простая и не займет у вас много времени.

Платон про Атлантиду

Факты, предположения, мифы о древних цивилизациях. Документы, фото, видео, свидетельства очевидцев. Предположения и теории относительно НЛО. Свидетельства о необычных явлениях. Особые места и зоны на Земле. Мифические существа. Факты, мифы и документальные подтверждения. Необычное и неизвестное в вашей жизни. Дискуссии и исследования в этой области.
Jacob
Администратор сайта
Награды: 38
:
За простое исследование За среднесложное исследование За сложное исследование
Контактная информация:

Непрочитанное сообщение Пн мар 28, 2011 11:45 pm

[center]Тімей[/center]

[center]Сократ, Тімей, Критій, Гермократ[/center]

Сократ. Один, два, три - а де ж четвертий з тих, що вчора були нашими гостями, люб'язний Тімей, а сьогодні взялися нам влаштовувати трапезу?

Тімей. З ним сталася, Сократ, якась хвороба, вже з доброї волі він ні за що не відмовився б від нашої бесіди.

Сократ. Якщо так, не на тебе чи і ось на них лягає борг заповнити і його частку?

Тімей. О, зрозуміло, і ми зробимо все, що в наших силах! Після того як вчора ти як личить виконав по відношенню до нас борг гостинності, з нашого боку було б просто нечесно не докласти старанності, щоб відплатити тобі тим же.

Сократ. Так. Але чи пам'ятаєте ви, скільки предметів і які саме я запропонував вам для міркування?

Тімей. Дещо пам'ятаємо, а якщо щось і забули, ти тут, щоб нагадати нам, і, ще краще, якщо це тебе не утруднить, повтори коротенько все з самого початку, щоб воно твердіше зміцнилося в нас в пам'яті.

Сократ. Будь по-твоєму! Якщо я не помиляюся, головним предметом моїх міркувань вчора був державний устрій - яким він має бути і яких громадян вимагає для своєї досконалості.

Тімей. Так, Сократ; і описана тобою держава всім нам дуже по серцю.

Сократ. Чи не правда, ми почали з того, що відокремили мистецтво землеробів та інші ремесла від стану, призначеного захищати державу на війні?

Тімей. Так.

Сократ. І, визначивши, що кожен буде мати за своєю природою підходящий лише йому рід занять і лише одне мистецтво, ми вирішили: ті, кому доведеться боротися за всіх, не повинні бути ніким іншим, як тільки правоохоронцями міста проти будь-якої образи, яке чинять ззовні або зсередини; вони повинні лагідно творити справедливість по відношенню до своїх підлеглих, їх друзям за природою, але бути суворими в битві проти будь-кого, хто поведе себе як ворог.

Тімей. Абсолютно вірно.

Сократ. Притому ми розсудили, що за природою душа цих охоронців повинна бути і запальною, і в той же час переважно філософською, щоб вони могли у належну міру вести себе і лагідно, і суворо по відношенню до тих і іншим.

Тімей. Так.

Сократ. А як бути з вихованням? Їх потрібно наставляти в гімнастичних, мусичних та інших науках, які їм личать, чи не так?

Тімей. А то ж!

Сократ. А ще ми говорили, що, коли вони пройдуть всі ці вправи, вони не повинні вважати своєю власністю ані золота, ні срібла, ні чого-небудь іншого. Замість цього вони будуть отримувати від тих, кого вони охороняють, утримання, відповідне їх скромним потребам, і витрачати його спільно, харчуючись разом від загального столу. Вони повинні безперервно змагатися в чесноті, а від інших праць їх треба позбавити.

Тімей. Саме так і було сказано.

Сократ. Мова зайшла і про жінок, і ми вирішили, що їх природні задатки слід розвивати приблизно так само, як і природні задатки чоловіків, і що вони повинні поділяти всі чоловічі заняття як на війні, так і в іншому життєвому побуті.

Тімей. Так, так було вирішено.

Сократ. А як з відтворенням потомства? Це вже, напевно, добре запам'яталося по своїй незвичності. Чи не правда, мова йшла про те, що все що відноситься до шлюбу та дітородіння повинне бути загальним, і ми хотіли добитися того, щоб ніхто й ніколи не міг знати, яке дитя народилося саме від нього, але кожен вважав би кожного рідним собі: тих, хто народився неподалік за часом від нього самого, - за братів і сестер, а старших і молодших відповідно або за батьків і батьків батьків, або ж за дітей і онуків?

Тімей. Так, це справді легко запам'ятати, як ти кажеш. :)

Сократ. Потім ми сказали, як ти, можливо, пам'ятаєш, що задля забезпечення можливо кращого потомства на посадових осіб обох статей покладається обов'язок влаштовувати шлюби за допомогою хитрості із жеребом, так, щоб кращі і гірші поєднувалися б з рівними собі і в той же час ніхто не відчував би невдоволення, але всі вважали б, що цим розпорядилася доля.

Тімей. Так, я пригадую. :mda:

Сократ. Далі, діти кращих батьків підлягають вихованню, а діти гірших повинні бути таємно віддані в інші стани, коли ж вони досягнуть віку, правителям належить стежити і за тими, і за іншими і гідних повертати на попереднє місце, а недостойних відправляти на місце тих, кого повернуто. Чи не так?

Тімей. Так. :yes:

Сократ. Що ж, любий Тімей, вдалося нам коротенько відновити хід наших вчорашніх міркувань, або ми що-небудь втратили?

Тімей. Та ні, Сократ, ти перерахував все, про що ми говорили.

Сократ. Тоді послухайте, яке відчуття викликає у мене наш начерк державного устрою. Це схоже на те, що відчуваєш, побачивши яких-небудь шляхетних, гарних звірів, зображених на картині, а то і живих, але нерухомих: неодмінно захочеться подивитися, які вони в русі і як вони при боротьбі виявляють ті сили, про які дозволяє здогадуватися будова їхніх тіл. У точності те ж саме відчуваю я щодо зображеної нами держави: мені було б приємно послухати опис того, як ця держава веде себе в боротьбі з іншими державами, як вона гідним чином вступає у війну, як в ході війни її громадяни здійснюють те, що їм личить, згідно свого навчання й виховання, чи то на полі битви або в переговорах з кожною із інших держав.

Так ось, Критий і Гермократ, мені зрозуміло, що сам я не впораюся із завданням прочитати належне похвальне слово мужам і державі. І в моїй нездатності немає нічого дивного: мені здається, що цього не можуть і поети, будь то древні або новітні. Не те щоб я хотів образити рід поетів, але адже кожному ясно, що плем'я наслідувачів легше і краще за все буде відтворювати те, до чого кожен із них звик з ранніх років, а те, що лежить за межею звичного, для них ще важче добре відтворити у мові, ніж на ділі. Що стосується роду софістів, я, зрозуміло, завжди вважав його вельми досвідченим в складанні різноманітних промов і в інших прекрасних речах, але через те, що ці софісти звикли мандрувати з міста в місто і ніде не заводять власного будинку, у мене є підозра, що їм не під силу ті справи і слова, які здійснили і сказали б в обставинах війни, битв або переговорів як філософи, так і державні люди. Отже, залишається тільки рід людей вашого складу, за природою і з виховання одночасно причетний до філософських і державних занять. Ось перед нами Тімей: будучи громадянином держави з настільки прекрасними законами, як Локри Італійські, і не поступаючись нікому з тамтешніх уродженців по багатству і роду, він досяг вищих посад і почестей, які тільки може запропонувати йому місто, але в той же час піднявся, як мені здається, і на саму вершину філософії. Що стосується Критія, то вже про нього-то всі в Афінах знають, що він не невіглас ні в одному з обговорюваних нами предметів. Нарешті, Гермократ, по безлічі достовірних свідоцтв, підготовлений до всіх цих міркувань і природою, і виучкою. B Тому-то і я вчора по зрілому міркуванні охоче погодився, послухавши ваше прохання, викласти свої думки про державний устрій, бо знав, що, якщо тільки ви погодитеся продовжувати, ніхто краще за вас цього не зробить, і ви так здатні уявити нашу державу залучену у гідну її війну та чинну згідно своїм властивостям, як ніхто з нині живих людей. Сказавши все, що від мене вимагалося, я у свою чергу звернусь до вас з вимогою, про яку зараз вам нагадую. Порадившись між собою, ви погодилися обдарувати мене словесним частуванням сьогодні, і зараз я, як бачите, приготувався до нього і з нетерпінням його чекаю.

Гермократ. Звичайно ж, Сократ, як сказав наш Тімей, у нас не буде недоліку в старанності, та ми й не знайшли б ніякого собі вибачення, якщо б відмовилися. Адже і вчора, тільки-но ми увійшли до Критія, в той спокій для гостей, де і зараз проводимо час, і навіть на шляху туди, ми міркували про це на сам предмет. Критий тоді ще повідомив нам одне сказання, почуте ним у давній час. Розкажи-но його тепер і Сократу, щоб він допоміг нам вирішити, чи відповідає воно покладеному на нас завданню або не відповідає.

Критій. Так і треба буде зробити, якщо погодиться Тімей, третій співучасник бесіди.

Тімей. Звичайно, я згоден.

Критий. Послухай же, Сократ, сказання хоч і вельми дивне, але, безумовно, правдиве, як засвідчив колись Солон, наймудріший з семи мудреців. Він був родичем і великим другом прадіда нашого Дропіда, про що сам неодноразово згадує у своїх віршах; і він говорив дідові нашому Критію - а старий у свою чергу повторював це нам, - що нашим містом в давнину були здійснені великі і гідні подиву діла, які були потім забуті через біг часу і загибелі людей, найбільше з них те, яке зараз нам буде варто пригадати, щоб відразу і вдовольнити тебе, і вшанувати богиню в її свято гідним і правдивим хвалебним гімном.

Сократ. Прекрасно. Однак що ж це за подвиг, про який Критій зі слів Солона розповідав як про замовчуваний, але дійсно зроблений нашим містом?

Критій. Я розповім те, що чув як древнє сказання з вуст людини, яка сама була далеко не молодою. Так, в ті часи нашому дідові було, за власними його словами, близько дев'яноста років, а мені - що найбільше десять. Ми справляли тоді якраз свято Куреотіс на Апатуріях, і за встановленим обрядом для нас, хлопчиків, наші батьки запропонували нагороди за читання віршів. Читалися різні твори різних поетів, і в тому числі багато хлопчиків виконували вірші Солона, які в той час були ще новинкою. І ось один з членів фратрії, чи то справді на переконання, чи то думаючи зробити приємне Критію, заявив, що вважає Солона не тільки наймудрішим у всіх інших відносинах, але і в поетичному в своїй творчості благородним з поетів. А старий - пам'ятаю це, як зараз, - дуже зрадів і сказав, посміхнувшись: "Якщо б, Амінандр, він займався поезією не уривками, а серйозно, як інші, і якщо б він довів до кінця сказання, привезене ним сюди з Єгипту, а не був змушений закинути його з-за заколотів і інших бід, які зустріли його після повернення на батьківщину, я вважаю, що тоді ні Гесіод, ні Гомер, ні будь-який інший поет не міг би перевершити його славою". "А що це було за сказання, Критій?" – Запитав той. "Воно стосувалося, - відповів наш дід, - найбільшого з діянь, коли-небудь зроблених нашим містом, що заслуговувало б стати і найвідомішим з усіх, але по причині часу і загибелі здійснивших це діяння розповідь про нього до нас не дійшла". "Розкажи з самого початку, - попросив Амінандр, - в чому справа, за яких обставин і від кого чув Солон те, що розповідав як істинну правду?"

"Є в Єгипті, - почав наш дід, - у вершині Дельти, де Ніл розходиться на окремі потоки, ном, іменований Саисский; головне місто цього нома - Саїс, звідки, між іншим, був родом цар Амасій. Покровителька міста - якась богиня, яка по-єгипетські зветься Нейт, а по-еллінському, як стверджують місцеві жителі, це Афіна: вони вельми дружньо розташована до афінян і претендує на якесь спорідненість з останніми. Солон розповідав, що, коли він у своїх мандрах прибув туди, його прийняли з великою пошаною; коли ж він почав розпитувати про стародавні часи найбільш знаючих серед жерців, йому довелося переконатися, що ні сам він, ні взагалі будь-хто з еллінів, можна сказати, майже нічого по цих предметах не знає. Одного разу, маючи намір перевести розмову про старі перекази, він спробував розповісти їм наші міфи про найдавніші події - про Форонсе, шанованого за першу людину, про Ніобо і про те, як Девкаліон і Пірра пережили потоп; при цьому він намагався вивести родовід їх нащадків, а також обчислити за кількістю поколінь терміни, що минули від тих часів. І тоді вигукнув один із жерців, людина дуже похилого віку: "Ах, Солон, Солон! Ви, елліни, вічно залишаєтеся дітьми, і нема серед еллінів старця!" "Чому ти так говориш?" - Запитав Солон. "Всі ви юні розумом, - відповів той, - бо уми ваші не зберігають в собі ніякого переказу, що споконвіку переходив з роду в рід, і ніякого навчання, посивілого від часу. Причина ж того ось яка. Вже були і ще будуть багаторазові й різні випадки загибелі людей, і до того ж найстрашніші - через вогонь і води, а інші, менш значні, - з-за тисяч інших лих. Звідси й поширене у вас сказання про Фаетона, сина Геліоса, який ніби-то колись запріг батьківську колісницю, але не зміг направити її по батьківському шляху, а тому спалив все на Землі і сам загинув, спалений блискавкою. Припустимо, у цього сказання образ міфу, але в ньому міститься й правда: справді, тіла, що обертаються по небосхилу навколо Землі, відхиляються від своїх шляхів, і тому через певні проміжки часу все на Землі гине від великої пожежі. У такі часи мешканці гір і піднесених або сухих місць схильні до більш повного винищення, ніж ті, хто живе біля річок або моря, а тому постійний наш благодійник Ніл позбавляє нас і від цієї біди, розливаючись. Коли ж боги, творячи над Землею очищення, затоплює її водами, вціліти можуть волопаси і скотарі в горах, між тим як мешканці ваших міст опиняються понесені потоками в море, але в нашій країні вода ні в такий час, ні в який-небудь інший, не падає на поля зверху, а, навпаки, за своєю природою піднімається знизу. З цієї причини зберігаються у нас всі древні перекази, хоча й вірно, що у всіх землях, де тому не перешкоджає надмірний холод або жар, рід людський незмінно існує в більшому або меншому числі. Яке б славне або велике діяння або взагалі чудова подія не відбулася, будь то в нашому краю або в будь-якій країні, про яку ми отримуємо відомості, все це з давніх часів відбивається в записах, які ми зберігаємо в наших храмах; між тим у вас і інших народів щоразу, як тільки встигне виробитися писемність і все інше, що необхідне для міського життя, знову і знову в урочний час із небес спадають потоки, немов мор, залишаючи з усіх вас лише неписьменних і невчених. І ви знову починаєте все спочатку, немов тільки що народилися, нічого не знаючи про те , що відбувалося в стародавні часи в нашій країні або у вас самих. Взяти хоча б ті ваші родоводи. Солон, які ти тільки що викладав, адже вони майже нічим не відрізняються від дитячих казок. Так, ви зберігаєте пам'ять тільки про один потоп, але ж їх було багато до цього, більше того, ви навіть не знаєте, що найпрекрасніший і благородний рід людей жив колись у вашій країні. Ти сам і все твоє місто походите від тих небагатьох, хто залишився з цього роду, але ви нічого про нього не відаєте, бо їхні нащадки протягом багатьох поколінь вмирали, не залишаючи ніяких записів і тому як би мовчали. Між тим, Солон, перед самою великою і руйнівною повінню держава, нині відома під ім'ям Афін, була і в справах військової доблесті першою, і по досконалості своїх законів стояла понад порівняння; переказ приписує йому такі діяння і встановлення, які найпрекрасніші, що нам відомі під небом".

Почувши це Солон, за його власним визнанням, був вражений і гаряче просив жерців з усією докладністю і по порядку розповісти про цих стародавніх афінських громадян.

Жрець відповів йому: "Мені не шкода, Солон; я все розповім заради тебе і вашої держави, але перш за все заради тієї богині, що отримала в спадок, зростила й виховала як ваше, так і наше місто. Однак Афіни вона заснувала на ціле тисячоліття раніше, взявши ваше насіння від Геї та Гефеста, а це наше місто - пізніше. Між тим, давність наших міських зведень визначається за священним записам у вісім тисячоліть. Отже, дев'ять тисяч років тому жили ці твої співгромадяни, і чиїх закони і про чий найбільший подвиг мені належить коротко тобі розповісти, пізніше, на дозвіллі, ми з письменами в руках з'ясуємо все грунтовніше і по порядку.

Закони твоїх предків ти можеш уявити собі по тутешніх: ти знайдеш нині в Єгипті безліч порядків, прийнятих в ті часи у вас, і перш за все стан жерців, відокремлений від усіх інших, потім стан ремісників, в якому кожен займається своїм ремеслом, ні в що більше не втручаючись, і, нарешті, стан пастухів, мисливців і землеробів; та й військовий стан, як ти, мабуть, помітив сам, відокремлено від інших, і членам його закон наказує не піклуватися ні про що, окрім війни. Додай до цього, що споряджені наші воїни щитами і списами, цей рід озброєння був явлений богинею, і ми ввели його у себе першими в Азії, як ви - першими в ваших землях. Що стосується розумових занять, ти і сам бачиш, яку турботу про них виявив з самого початку наш закон, досліджуючи космос і з наук божественних виводячи науки людські, аж до мистецтва ворожіння і піклування про здоров'я мистецтва лікування, а також і всіх інших видів знання, які стоять у зв'язку зі згаданими. Але весь цей порядок і лад богиня ще раніше ввела у вас, устрій вашої держави, а почала вона з того, що відшукала для вашого народження таке місце, де під дією м'якого клімату ви народжувалися б найрозумнішими на Землі людьми. Люблячи битви і люблячи мудрість, богиня обрала і першим заселила такий край, який обіцяв породжувати мужів, більш за будь кого схожих на не неї саму. І ось ви стали жити там, володіючи прекрасними законами, які були тоді ще більш досконалі, перевершуючи всіх людей у ​​всіх видах чесноти, як це і природно для нащадків і вихованців богів. З великих діянь вашої держави чимало таких, які відомі за нашими записами та служать предметом захоплення, а проте між ними є одне, яке перевищує величчю і доблестю всі інші. Адже за свідченням наших записів, держава ваша поклала кінець зухвалості незліченним військовим силам, що відправлялися на завоювання всієї Європи і Азії, а шлях тримали від Атлантичного моря. Через море це в ті часи можна було переправитися, бо ще існував острів, що лежав перед тією протокою, яка називається на вашій мові Геракловими стовпами. Цей острів перевищував своїми розмірами Лівію і Азію, разом узяті, і з нього тодішнім мандрівникам легко було перебратися на інші острови, а з островів - на весь протилежний материк, який охоплював те море, що й справді заслуговує на таке назву (адже море по цей бік згаданої протоки є всього лише затокою з вузьким проходом у ній, тоді як море по той бік протоки є море у власному розумінні цього слова, так само як і навколишня земля воістину і цілком справедливо може бути названа материком). На цьому-то острові, що іменувався Атлантидою, виникло дивне по величині й могутності царство, чия влада простягалася на весь острів, на багато інших острови і на частину материка, а понад те, по цей бік протоки вони оволоділи Лівією аж до Єгипту і Європою аж до Тірренії. І ось вся ця згуртована міць була кинута на те, щоб одним ударом ввергнути в рабство і ваші і наші землі і всі взагалі країни по цей бік протоки. Саме тоді, Солон, держава ваша явила всьому світу блискучий доказ своєї доблесті і сили: всіх перевершуючи твердістю духу і досвідченістю у військовій справі, воно спочатку стали на чолі еллінів, але через зраду союзників виявилися полишені самим собі, в самотності зустрілося з крайніми небезпеками і все ж здолали завойовників і спорудили переможні трофеї. Тих, хто ще не був поневолений, вона врятувала від загрози рабства; всіх же інших, скільки не жило нас по цей бік Гераклових стовпів, вона великодушно зробила вільними. Але пізніше, коли прийшов термін для небачених землетрус і повінь, за одну жахливу добу вся ваша військова сила була поглинена розверзнувшоюся землею; рівним чином і Атлантида зникла, поринувши у вир. Після цього море в тих місцях стало аж до цього дня несудноплавним і недоступним через обміління, викликане величезною кількістю мулу, який залишив після себе осівший острів".

Ну, от я і переказав тобі, Сократ, можливо коротше те, що передавав зі слів Солона старий Критій. Коли ти вчора говорив про твою державу і її громадян, мені згадалася ця розповідь, і я з подивом зауважив, як сильно твої слова з якоїсь разючою випадковості збігаються зі словами Солона. Але тоді мені не хотілося нічого говорити, бо після такого довгого часу я не досить пам'ятав зміст оповідання, а тому я вирішив, що мені не слід говорити до тих пір, поки я не пригадаю все з достатньою докладністю. І ось чому я так охоче прийняв на себе ті обов'язки, які ти вчора мені запропонував: мені здалося, що якщо в такій справі найважливіше покласти в основу промови відповідний з нашим задумом предмет, то нам турбуватися нема про що. Як вже помітив Гермократ, я почав в бесіді з ними пригадувати суть справи, тільки-но вчора пішов звідси, а потім, залишившись один, відновлював у пам'яті подробиці всю ніч безперервно і згадав майже все. Справедливий вислів, що закріплене в дитинстві як найкраще тримається в пам'яті. Я зовсім не впевнений, що мені вдалося б повністю відновити в пам'яті те, що я чув учора, але от якщо з цієї розповіді, яку я чув давним-давно, від мене хоч щось вислизне, мені це здається дивним. Адже свого часу я вислуховував все це з таким істинно хлоп'ячим задоволенням, а старий так охоче давав роз'яснення у відповідь на мої повсякчасні розпитування, що розповідь незгладимо залишилася в моїй пам'яті, наче випалена вогнем по воску картина. А сьогодні рано вранці я поділився розповіддю ось з ними, щоб їм теж, як і мені, було про що поговорити.

Отже, щоб нарешті дійти до суті справи, я згоден, Сократ, повторити моє оповідання вже не в скороченому вигляді, але з усіма подробицями, з якими я сам його чув. Громадяни і держава, що були тобою вчора нам представлені як у якомусь міфі, ми перенесемо в дійсність і будемо виходити з того, що твоя держава і є ось ця наша батьківщина, а громадяни, про яких ти роздумував, суть справді були наші предки з розповідей жерця. Відповідність буде повна, і ми не погрішимо проти істини, стверджуючи, що в ті-то часи вони і жили. Що ж, поділимо між собою обов'язки, і спробуємо спільно належним чином впоратися з тим завданням, що ти нам поставив. Залишається помізкувати, Сократ, по серцю нам такий предмет або замість нього треба шукати якогось іншого.

Сократ. Та що ти, Критій, якому ж предмету ми могли б віддати перевагу перед цим? Адже він як не можна краще підходить до священнодійств на честь богині, бо відповідає самій їй; притому важливо, що ми маємо справу не з вигаданим міфом, але з правдивим сказанням. Якщо ми його відкинемо, де і як знайдемо ми що-небудь краще? Це неможливо. Так в добрий час! Починайте, а я у відплату за мої вчорашні промови буду мовчки вас слухати.

Критій. Якщо так, дізнайся ж, Сократ, в якому порядку будемо ми тебе частувати. Ми вирішили, що, якщо Тімей являє собою серед нас самого глибокого знавця астрономії і найголовнішим своїм заняттям зробив пізнання природи всіх речей, він і буде говорити першим, почавши з виникнення космосу і закінчивши природою людини. Після нього - моя черга, я як би прийму з його рук людей, які в його мові зазнають народження, а від тебе деяких з них отримаю ще і з чудовим вихованням. Потім відповідно до Солона розповіддю і законоположенням я представлю їх на наш суд, щоб домогтися для них права громадянства, виходячи з того що вони і є ті самі афіняни минулих часів, про які після тривалого забуття сповістили нам священні записи, і надалі нам доведеться говорити про них уже як про наших співгромадян і справжніх афінян.

Сократ. Я бачу, ви збираєтеся віддячити мені сповна і щедро! Що ж, Тімей, тобі, здається, пора говорити, за звичаєм сотворивши молитву богам.

Далі в Тімеї розповідається інформація, що не стосується Атлантиди.

Переклав на українську мову Fluriscens.

Скайп админа: jacobcond

Jacob
Администратор сайта
Награды: 38
:
За простое исследование За среднесложное исследование За сложное исследование
Контактная информация:

Непрочитанное сообщение Вс июл 17, 2011 6:16 pm

[center]Критій[/center]

[center]Тімей, Критій, Сократ, Гермократ[/center]

Тімей. Ах, Сократ, як радіє подорожній, перевівши дух після довгого шляху, таку ж радість відчуваю зараз і я, довівши до кінця своє міркування. Богу ж, насправді існуючому з давніх-давен, а в слові виникшому нині, нещодавно, підношу молитву: нехай ті з наших промов, які сказані як належить, зверне він нам на спасіння, а якщо ми проти волі щось сказали нескладно, та буде нам належна кара! А належна кара для співаючого не в лад полягає в тому, щоб навчити його ладу, а тепер, щоб надалі ми могли вести правильні промови про народження богів, хай буде у відповідь на нашу молитву даровано нам цілюще зілля, з усіх зіль найдосконаліше і найкраще, - знання! Створивши ж молитву, за домовленістю передаємо слово Критію.

Критий. Прийняти то слово я прийму, Тімей, але, як ти сам спочатку просив поблажливості, посилаючись на неосяжність твого предмета, так і я зроблю те ж саме. Беручи до уваги, про що мені належить казати, я думаю, що маю право вимагати ще більшої поблажливості. Сам знаю, що прохання моє, мабуть, пихате і не в міру дивне, проте ж доводиться його висловити. Тобі то добре: хто, перебуваючи при здоровому розумі, візьметься доводити, що ти говорив неправильно? Але моє завдання, як я спробую довести, важча, а тому й вимагає більшої поблажливості.

Бачиш, Тімей, тому, хто говорить з людьми про богів, легше прихилити до своїх промов довіру, ніж тому, хто тлумачить з нами про смертні, бо, коли слухачі позбавлені в чомусь досвіду і знань, це дає тому, хто надумає говорити перед ними про це, велику свободу дій. А вже які наші відомості про богів, це ми і самі розуміємо. Щоб ясніше показати, що я маю на увазі, запрошую вас разом зі мною звернути увагу ось на яку річ. Все, що ми говоримо, є до певної міри наслідування і відображення; між тим, якщо ми розглянемо роботу живописців над зображенням тіл божественних і людських з точки зору легкості або труднощі, з якою можна вселити глядачам видимість повної схожості, ми побачимо, що, якщо справа йде про землю, гори, річки і ліс, а також і про ввесь небосхил з усім сущим на ньому і по ньому крокуючому, ми буваємо задоволені, якщо живописець здатний хоч зовсім трохи наблизитися до подоби цих предметів, і, оскільки ми не можемо нічого про них знати з достатньою точністю, ми не перевіряємо й не викриває написаного, але терпимо неясну і оманливу тенепісь. Навпаки, якщо хтось візьметься зображувати наші власні тіла, ми жваво відчуваємо упущення, завжди буваємо дуже уважні до них і являємо собою суворих суддів тому, хто не в усьому і не цілком досягає схожості.

Те ж саме легко угледіти і щодо міркувань: розмови про небесні й божественні предмети ми схвалюємо, якщо вони являють хоч найменшу ймовірність, розмови про смертне і людське прискіпливо перевіряємо. А тому ви повинні мати поблажливість до того, що я нині без будь-якої підготовки маю сказати, якщо я і не зможу домогтися в усьому відповідності: помисліть, що смертне не легко, але, навпаки, важко відобразити в згоді з ймовірністю. Все це я сказав заради того, Сократ, щоб нагадати вам про вказану обставину і вимагати не меншої, але навіть більшого поблажливості до того, що маю сказати. Якщо вам здається, що я справедливо вимагаю дару, дайте мені його, не скуплячись.

Сократ. Ах, Критий, чому б нам тобі його не дати? І хай вже заодно той же дар отримає у нас і третій - Гермократ. Ясно ж, що трохи згодом, коли йому прийде черга говорити, він попросить про те ж саме, про що й ви. Так от, щоб він зміг дозволити собі інший вступ, а не був примушений повторювати це, нехай він будує свою промову так, як якщо б вже отримав для неї поблажливість. Так вже й бути, люб'язний Критий, відкрию тобі наперед, як налаштовані глядачі цього театру: попередній поет мав у них вражаючий успіх, і, якщо тільки ти опинишся в стані продовжити, поблажливість тобі забезпечено.

Гермократ. Звичайно, Сократ, твої слова відносяться і до мене, не тільки до нього. Ну що ж, боязкі мужі ще ніколи не ставили трофеїв, Критий, а тому тобі слід відважно взятися за свою мову і, закликавши на допомогу Пеона і Муз, представити і оспівати чесноти давніх громадян.

Критий. Досить тобі храбруватися, люб'язний Гермократ, коли ти поставлений в задніх рядах і перед тобою стоїть інший боєць. Ну так тобі ще доведеться випробувати моє становище. Що до твоїх втіх та підбадьорювання, то потрібно їм почути і закликати на допомогу богів - тих, кого ти назвав, та інших, особливо ж Мнемосіну. Чи не найважливіше в моїй промові цілком залежить від цієї богині. Адже якщо я вірно пригадую і перекажу те, що було розказано жерцями і привезено сюди Солоном, я майже буду впевнений, що наш театр вважатиме мене непогано виконавшим своє завдання. Отже, пора починати, нема чого довше зволікати.

Насамперед коротко пригадаємо, що, згідно з переказами, дев'ять тисяч років тому була війна між тими народами, що мешкали по той бік Гераклових стовпів, і всіма тими, хто жив по сю сторону: про цю війну нам і належить повідати. Повідомляється, що на чолі останніх вела війну, довівши її до самого кінця, наша держава, а на чолі перших - царі острова Атлантиди; як ми вже згадували, це колись був острів, що перевищував величиною Лівію і Азію, нині ж він провалився внаслідок землетрусів і перетворився на непрохідний мул, загороджуючий шлях мореплавцям, які спробували б плисти від нас у відкрите море, і робить плавання немислимим. Про численні варварські племена, а також і про ті грецькі народи, які тоді існували, буде докладно сказано по ходу викладу, але от про афінян і про їх супротивників у цій війні необхідно розповісти в самому початку, описавши сили і державний устрій кожної сторони. Віддамо цю честь спочатку афінянам і розповімо про них.

Як відомо, боги поділили між собою за жеребом всі країни землі. Зробили вони це без чвар: адже неправильно було б уявити, ніби боги не знають, що личить кожному з них, або ніби вони здатні, знаючи, що будь яка річ повинна належати іншому, все ж затівати про цю річ заколот. Отже, отримавши по праву жереба бажану частку, кожен з богів влаштувався в своїй країні; влаштувавшись ж, вони почали пестити нас, своє надбання і вихованців, як пастухи пестують стадо. Але якщо ці останні впливають на тіла тілесним насильством і пасуть худобу за допомогою бича, то боги обрали як би місце керманича, звідки найзручніше направляти слухняну живу істоту, і діяли переконанням, немов кермом душі, як їм підказував їх задум. Так вони правили всім родом смертних.

Інші боги отримали за жеребом інші країни і стали їх влаштовувати, але Гефест і Афіна, маючи загальну природу як діти одного батька і маючи однакову любов до мудрості і мистецтва, відповідно отримали і загальну долю - нашу країну, за своїми властивостями сприятливу для плекання чесноти і розуму; населивши її благородними мужами, породженими землею, вони вклали в їх уми поняття про державний устрій. Імена їх дійшли до нас, але справи забуті через лиха, що винищували їх нащадків, а також за давністю років. Бо виживали після лих, як уже доводилося говорити, неписьменні горці, що чули тільки імена володарів країни і дещо про їхні справи. Подвиги і закони предків не були їм відомі, хіба що по темних чутоках, і тільки пам'ятні імена вони давали новонародженим дітям; при цьому вони і їхні нащадки багато поколінь поспіль терпіли нужду в найнеобхіднішому і тільки про цю нужді думали і говорили, забуваючи предків і старовинні справи. Адже заняття міфами і розвідки про давні події з'явилися в містах одночасно з дозвіллям, коли виявилося, що деякі мають у своєму розпорядженні готові засобами до життя, але не раніше. Тому то імена древніх дійшли до нас, а справи їх ні. І тому є у мене ось який доказ: імена Кекропа, Ерехтея, Еріхтонія, Ерісіхтон і велику частину інших імен, що відносяться переданням до попередників Тесея, а відповідно і імена жінок, за свідченням Солона, назвали йому жерці, оповідаючи про тодішню війні. Адже навіть вигляд і зображення нашої богині, що пояснюється тим, що в ті часи заняття військовим справою були загальними у чоловіків і у жінок і в згоді з цим законом тодішні люди створили статую богині в обладунках, - все це показує, що належні до одного співтовариства істоти жіночої та чоловічої статі можуть разом тренувати чесноти, властиві або одній, або іншій статі.

Мешкали в нашій країні і різного звання громадяни, які займалися ремеслами і землепашеством, але от стан воїнів божественні мужі з самого початку відособили, і він жив окремо. Його члени отримували все потрібне їм для прожити і виховання, але ніхто нічого не мав у приватній власності, а всі вважали все загальним і притому не знаходили можливим що небудь брати в інших громадян понад необхідне, вони виконували всі ті обов'язки, про які ми вчора говорили у зв'язку з передбачуваним станом захисників. А взагалі про нашу країну розповідалося достовірно і правдиво, і перш за все говорилося, що її межі в ті часи доходили до Істма, а в материковому напрямку йшли до вершин Кіферону і Парнефа і потім спускалися до моря, маючи по праву руку Оропа, а по ліву Асопа. Родючістю ж тутешня земля перевершувала будь-яку іншу, завдяки чому країна була спроможна утримувати велелюдне військо, звільнене від заняття хліборобством. І ось вагомий тому доказ: навіть нинішній залишок цієї землі не гірше будь-якої іншої виробляє різні плоди і живить всіляких тварин. Тоді ж вона вирощувала все це найпрекраснішим чином і в достатку.

Але як в цьому переконатися і чому нинішню країну правильно називати залишком колишньої? Вся вона тягнеться від материка далеко в море, як мис, і з усіх боків занурена в глибоку посудину безодні. Оскільки ж за дев'ять тисяч років сталося багато великих повеней (а саме стільки років пройшло з тих часів до сьогодні), земля не накопичувалася у вигляді скільки небудь значної мілини, як в інших місцях, але змивалася хвилями і потім зникала в безодні. І ось залишився, як буває з малими островами, порівняно з колишнім станом лише скелет виснаженого недугою тіла, коли вся м'яка і гладка земля виявилася змитою і лише один остов ще перед нами. Але в ті часи ще неушкоджений край мав і високі багатопагорбні гори, і рівнини, які нині звуться кам'янистими, а тоді були покриті гладким ґрунтом, і рясні ліси в горах. Останньому і тепер можна знайти очевидні докази: серед наших гір є такі, які нині вирощують хіба тільки бджіл, але ж цілі ще дахи з покрівельних дерев, зрубаних в цих горах для найбільших будівель. Багато було і високих дерев з числа тих, що вирощені рукою людини, а для худоби були готові неосяжні пасовища, бо води, щороку послані від Зевса, не гинули, як тепер, стікаючи з оголеної землі в море, але в достатку усмоктувалися в грунт , просочувалися зверху в порожнечі землі і зберігалися в глиняних ложах, а тому всюди не бракувало джерел струмків та річок. Досі існуючі священні залишки колишніх джерел свідчать про те, що наша теперішня розповідь про цю країну правдива.

Таким був весь наша край від природи, і оброблявся він так, як можна очікувати від істинних, які знають свою справу, відданих прекрасному і наділених здібностями землеробів, коли їм дана відмінна земля, рясне зрошення і помірний клімат. Столиця ж тоді була побудована наступним чином. Насамперед акрополь виглядав зовсім не так, як тепер, бо нині його пагорб оголений і землю з нього за одну надзвичайно дощливу ніч змила вода, що сталося, коли одночасно із землетрусом вибухнув неймовірний потоп, третій за рахунком перед Девкаліоновим лихом. Але в минулі часи акрополь простягався до Ерідана і Іліса, охоплюючи Пікн, а в протилежній до Пікну стороні гору Лікабет, притому він був весь покритий землею, а зверху, крім небагатьох місць, являв собою рівний простір. Поза ним, по схилах пагорба, мешкали ремісники і ті з землеробів, ділянки яких були розташовані поблизу; але нагорі, на самоті, селився навколо святилища Афіни і Гефеста відокремлений стан воїнів за однією огорожею, замикав як би сад, що належить одній родині. На північній стороні пагорба воїни мали спільні житла, приміщення для загальних зимових трапез і взагалі все те по частині домашнього господарства і священних предметів, що вважається пристойним мати воїнам у державах з громадським управлінням, окрім, однак, золота та срібла: ні того ні іншого вони не використовували ні в якому разі, але, дотримуючись середини між пишнотою і убозтвом, скромно обставляли свої житла, в яких доживали до старості вони самі і нащадки їхніх нащадків, вічно передаючи будинок у незмінному вигляді подібним собі наступникам. Південну сторону пагорба вони відвели для садів, для гімнасіїв і для спільних літніх трапез, відповідно нею і користуючись. Джерело було одне - на місці нинішнього акрополя; тепер воно знищено землетрусами, і від нього залишилися тільки невеликі джерела кругом, але людям тих часів воно давало в достатку воду, хорошу для пиття як взимку, так і влітку. Так вони жили тут - сторожі для своїх співгромадян і вожді всіх інших еллінів з доброї волі останніх, більше за все вони стежили за тим, щоб на вічні часи зберегти одне і те ж число чоловіків і жінок, здатних коли завгодно взятися за зброю, а саме близько двадцяти тисяч.

Такими вони були, і таким чином вони справедливо управляли своєю країною і Елладою, по всій Європі та Азії не було людей більше знаменитих і прославлених за красу тіла і за багатосторонню чесноту душі.

Тепер, що стосується їх супротивників і того, як ішли справи останніх з самого початку. Подивимося, чи не встиг я забути те, що чув ще дитиною, і викладу свої знання перед вами, щоб у друзів все було спільним. Але перед моєю розповіддю потрібно дати ще одне коротке пояснення, щоб вам не довелося дивуватися, часто чуючи еллінські імена в застосуванні до варварів. Причина цього така. Як тільки Солону з'явилася думка скористатися цією розповіддю для своєї поеми, він поцікавився про значення імен і почув у відповідь, що єгиптяни, записуючи імена родоначальників цього народу, переводили їх на свою мову, бо й сам Солон, з'ясовуючи значення імені, записував його вже на нашій мові. Записи ці перебували у мого діда й досі знаходяться у мене, і я старанно прочитав їх ще дитиною. А тому, коли ви почуєте від мене імена, схожі на наші, нехай для вас не буде в цьому нічого дивного - ви знаєте, в чому справа. Що стосується самого оповідання, то воно починався приблизно так.

Згідно зі сказаним раніше, боги за жеребом розділили всю землю на володіння - одні більші, інші трохи менші - і засновували для себе святилища і жертвопринесення. Так і Посейдон, отримавши в спадок острів Атлантиду, населив її своїми дітьми, зачатими від смертної жінки, приблизно ось в якому місці: від моря і до середини острова простягалася рівнина, якщо вірити переказам, гарніша всіх інших рівнин і дуже родюча, а знову таки в середині цієї рівнини, приблизно в п'ятдесяти стадіях від моря, стояла гора, з усіх боків невисока. На цій горі жив один з чоловіків, на самому початку породжених там на світ , на ім'я Евенор, і з ним дружина Левкіппа; їх єдина дочка звалась Клєйто. Коли дівчина вже досягла шлюбного віку, а мати й батько її померли, Посейдон, запалав пожадливістю, з'єднатися з нею; той пагорб, на якому вона мешкала, він зміцнює, по колу відокремлюючи його від острова і огороджуючи поперемінно водними та земляними кільцями (земляних було два, а водних - три) все більшого діаметру, проведеними немов циркулем з середини острова і на рівній відстані один від одного. Це загородження було для людей непереборним, бо судів і судноплавства тоді ще не існувало. А острівець в середині Посейдон без праці, як то і личить богу, привів в упорядкований вигляд, виточив з землі два джерела - одне тепле, а інше холодне - і змусив землю давати різноманітну і достатню для життя поживу.

Ппривівши на світ п'ять разів по парі близнюків чоловічої статі, Посейдон виростив їх і поділив весь острів Атлантиду на десять частин, причому тому з старшої пари, хто народився першим, він віддав будинок матері і навколишні володіння як найбільшу і найкращу частку і поставив його царем над іншими, а цих останніх - архонтами, кожному з яких він дав владу над велелюдним народом і великою країною. Імена ж усім він назвав ось які: старшому і царю - то ім'я, по якому названо й острів, і море, що іменується Атлантичним, бо ім'я того, хто першим отримав тоді царство, було Атлант. Близнюку, який народився відразу після нього і що отримав в спадок крайні землі острова з боку Гераклових стовпів аж до нинішньої країни гадірітів, званої по тому спадком своїм, було дано ім'я, яке можна було б передати по грецьки як Евмел, а на тубільному діалекті - як Гадір. З другої пари близнюків він одного назвав Амфереем, а іншого - Євемоном, з третьої - старшого Мнесеем, а молодшого Автохтоном, з четвертої - Еласіппом старшого і молодшого Местором, і, нарешті, з п'ятої пари старшому він назвав ім'я Азаес, а останньому - Діапреп . Всі вони та їхні нащадки в ряді багатьох поколінь жили там, пануючи над багатьма іншими островами цього моря і до того ж, як уже було сказано раніше, простягаючи свою владу по цю сторону Гераклових стовпів аж до Єгипту і Тірренія.

Від Атланта пішов особливо численний і шанований рід, в якому найстаріший завжди був царем і передавав царський сан найстаршого з своїх синів, з покоління в покоління зберігаючи владу в роду, і вони зібрали такі багатства, яких ніколи не було в жодної царської династії в минулому і чи будуть коли-небудь ще, бо в їх розпорядженні було все необхідне, що готується як у місті, так і по всій країні. Багато що ввозилося до них з підвладних країн, але більшу частину потрібного для життя давав сам острів, насамперед будь-які види копалин твердих і плавких металів, і в їх числі те, що нині відомо лише за назвою, а тоді існувало на ділі: самородний оріхалк, що добувався з надр землі в різних місцях острова і по цінності своїй поступався тоді тільки золоту. Ліс в достатку доставляв все, що потрібно для роботи будівельникам, а також і для прогодування домашніх і диких тварин. Навіть слонів на острові водилося безліч, бо корму вистачало не тільки для всіх інших живих істот, що населяють болота, озера і річки, гори або рівнини, а й для цього звіра, зі всіх звірів найбільшого і ненажерливого. Далі, всі пахощі, які нині живить земля, будь то в корінні, в травах, у деревині, в сочащихся смолах, в квітах або в плодах, - все це вона народжувала там і відмінно вирощувала. Притому ж і всякий ніжний плід і злак, який ми вживаємо в їжу або з якого готуємо хліб, і різного роду овочі, а також і всяке дерево, що приносить явства, напої або помазання, наприклад, непридатний для зберігання і призначений для забави та ласощів деревний плід, а також той, що ми пропонуємо на закуску об'ївшомуся обідом, - все це тоді під впливом сонця священний острів породжував прекрасним, чудовим і рясним. Користуючись цими дарами землі, царі влаштували святилища, палаци, гавані і верфі і привели в порядок всю країну, надавши їй такий вигляд.

Перш за все вони перекинули мости через водні кільця, які оточували давню метрополію, побудувавши шлях зі столиці і назад в неї. Палац вони з самого початку збудували там, де стояло житло бога і їх предків, і потім, приймаючи його у спадок, один за одним все більше його прикрашали, щоразу намагаючись перевершити попередника, поки, зрештою, не створили вражаючу за величиною і красою споруду . Від моря вони провели канал у три плетри шириною і сто футів завглибшки, а в довжину на п'ятдесят стадіїв аж до крайнього з водних кілець: так вони створили доступ з моря в це кільце, немов у гавань, приготувавши достатній прохід навіть для найбільш великих суден. Що стосується земляних кілець, що розділяли водні, то поблизу мостів вони прорили канали такої ширини, щоб від одного водного кільця до іншого могла пройти одна трієра; зверху ж вони наслати перекриття, під якими повинно було відбуватися плавання: висота земляних кілець над поверхнею моря була для цього достатньою. Найбільше по колу водне кільце, з яким безпосередньо з'єднувалося море, мало в ширину три стадія, і слідуюче за ним земляне кільце було рівне йому по ширині; з двох наступних кілець водне було в два стадія шириною і земляне знову таки було рівне водному; нарешті , водне кільце, оперізуюче розташований в середині острів, було в стадій шириною.

[center]Изображение[/center]

Острів, на якому стояв палац, мав п'ять стадій в діаметрі; цей острів, а також земляні кільця і ​​міст шириною в плетр царі обвели круговими кам'яними стінами і на мостах біля проходів до моря скрізь поставили вежі і ворота. Камінь білого, чорного і червоного кольору вони добували в надрах серединного острова і в надрах зовнішнього і внутрішнього земляних кілець, а в каменоломнях, де з двох сторін залишалися поглиблення, перекриті зверху тим же каменем, вони влаштовували стоянки для кораблів. Якщо деякі свої споруди вони робили простими, то в інших вони забави ради майстерно поєднували каміння різного кольору, повідомляючи їм природну красу; також і стіни навколо зовнішнього земляного кільця вони по всьому колу поробили в мідь, наносячи метал у розплавленому вигляді, стіну внутрішнього валу покрили литтям із олова, а стіну самого акрополя - оріхалком, що мав полум'яний блиск.

Житло царів всередині акрополя було влаштовано так. У самому осередку стояв недоступний святий храм Клейто і Посейдона, обнесений золотою стіною, і це було те саме місце, де вони колись зачали і породили покоління десяти царевичів; на честь цього щороку кожному з них з усіх десяти уділів доставляли сюди жертовні первоплоди. Був і храм, присвячений одному Посейдону, який мав стадій у довжину, три плетри в ширину і відповідну цьому висоту; в образі ж будівлі було щось варварське. Всю зовнішню поверхню храму, крім акротерій, вони виклали сріблом, акротерії ж - золотом; всередині погляду відкривалася стеля зі слонової кістки, веся прикрашена золотом, сріблом і оріхалком, а стіни, стовпи і підлоги суцільно були викладені оріхалком. Поставили там і золоті статуї: сам бог на колісниці, правлячий шістьма крилатими кіньми який головою діставав до стелі, навколо нього - сто Нереїд на дельфінах (бо люди в ті часи уявляли собі їх число таким), а також і багато статуй, пожертвуваних приватними особами . Зовні навколо храму стояли золоті зображення дружин і всіх тих, хто пішов від десяти царів, а також безліч інших дорогих приношень від царів і від приватних осіб цього міста і тих міст, які були йому підвладні. Вівтар по величині і обробці був відповідний цьому багатству; рівним чином і царський палац знаходився в належній пропорційності як з величчю держави, так і з оздобленням святилищ.

До послуг царів було два джерела - джерело холодної та джерело гарячої води, які давали воду в достатку, і притому дивовижну як на смак, так і по цілющій силі; їх обвели стінами, насадили при них відповідні до властивості цих вод дерева і направили ці води в купальні, з яких одні були під відкритим небом, інші ж, з теплою водою, були влаштовані як зимові, причому окремо для царів, окремо для простих людей, окремо для жінок і окремо для коней та інших під'ярмлених тварин; і кожна купальня була оброблена відповідно до свого призначення. Надлишки води вони відвели в священний гай Посейдона, де завдяки родючому грунту росли дерева неймовірної краси і величини, а звідти провели по каналах через мости на зовнішні земляні кільця. На цих кільцях збудували безліч святилищ різних божеств і безліч садів і гімнасії для тренування мужів і коней. Все це було розташоване окремо один від одного на кожному з кільцеподібних островів; в числі іншого посередині самого великого кільця у них був влаштований іподром для кінських перегонів, який мав у ширину стадій, а в довжину йшов по всьому колу. По той і інший бік його стояли приміщення для безлічі царських списоносців, але більш вірні списники були розміщені на меншому кільці, ближче до Акрополя, а самим надійним з усіх були дані приміщення всередині акрополя, поруч з житлом царя. Верфі були наповнені трієрами і всіма снастями, які можуть знадобитися для трієр, так що всього було вдосталь. Так було влаштовано місце, де жили царі. Якщо ж минути три зовнішні гавані, то там йшла по колу стіна, що починалася від моря , яка на всьому своєму протязі відстояла від самого великого водного кільця і від гавані на п'ятдесят стадій; вона змикалася біля каналу, що виходив в море. Простір всередині неї було густо забудовано, а протока і найбільша гавань були переповнені кораблями, на яких звідусіль прибували купці, і то в такій кількості, що вдень і вночі чулися гомін, шум і стукіт.

Отже, ми більш-менш пригадали, що було розказано тоді про місто і про давнє житло. Тепер спробуємо пригадати, якою була природа сільській місцевості і яким чином вона була влаштована. По-перше, було сказано, що весь цей край лежав дуже високо і круто обривався до моря, але вся рівнина, що оточувала місто і сама оточена горами, які тяглися до самого моря, являла собою рівну гладь, в завдовжки три тисяч стадій, а в напрямку від моря до середини - дві тисячі. Вся ця частина острова була звернена до південного вітру, а з півночі закрита горами. Ці гори вихваляються переказом за те, що вони по численності, величиною і красою перевершували всі нинішні: там була велика кількість багатолюдних селищ, були річки, озера і луки, що доставляли їжу всіх родів ручних і диких тварин, а також і величезні ліси, що відрізнялися різноманітністю порід, в достатку доставляли дерево для будь-якої справи. Такою була згадана рівнина від природи, а над влаштуванням її потрудилося багато царів протягом багатьох поколінь. Вона являла собою довгастий чотирикутник, здебільшого прямолінійний, а там, де його форма порушувалася, її виправили, окопавши з усіх боків каналом. Якщо сказати, які були глибина, ширина і довжина цього каналу, ніхто не повірить, що можливо було таке творіння рук людських, виконане на додачу до інших робіт, але ми зобов'язані передати те, що чули: він був проритий в глибину на плетр, ширина по всій довжині була стадій, довжина ж по периметру навколо всієї рівнини була десять тисяч стадій. Приймаючи в себе потоки, що стікали з гір, і огинаючи рівнину, через яку він у різних місцях з'єднувався з містом, канал виливався в море. Від верхньої ділянки каналу до його ділянки, що йшла уздовж моря, були прориті прямі канали майже в сто футів шириною, причому вони відстояли один від одного на сто стадій. Поєднавши їх між собою і з містом косими протоками, по них переправляли до міста ліс з гір і різноманітні плоди. Урожай знімали по два рази на рік, взимку отримуючи зрошення від Зевса, а влітку відводячи з каналів води, що виділяються землею.

[center]Изображение[/center]

Що стосується числа чоловіків, придатних до війни, то тут існували такі установлення: кожна ділянка рівнини повинна була постачати одного воїна ватажка, причому величина кожної ділянки була десять на десять стадіїв, а всього ділянок налічувалося шістдесят тисяч, а ті прості ратники, які набиралися в незліченній кількості з гір і з решти країни, згідно з їх селами і місцевостями розподілялися по ділянках між ватажками. У разі війни кожен ватажок зобов'язаний був постачити шосту частину бойової колісниці, так, щоб всього колісниць було десять тисяч, а понад те, двох верхових коней з двома вершниками, двокінну упряжку без колісниці, воїна з малим щитом, здатного зійти з неї і битися в пішому бою, візника, який правив би кіньми упряжки, двох гоплітів, по два лучника і пращників, по троє камнеметачів і списоносців, по чотири корабельника, щоб набралося достатньо людей на загальне число тисячі двохсот кораблів. Такі були пов'язані з війною правила в області самого царя; в дев'яти інших областях були й інші правила, викладати які вимагало б занадто багато часу.

Порядки щодо влади і посад із самого початку були встановлені наступні. Кожен з десяти царів у своїй галузі і в своїй державі мав владу над людьми і над більшою частиною законів, так що міг карати і страчувати кожного, кого забажає, але їх ставлення один до одного в справі правління будував узгоджене з Посейдоновими приписами, як велів закон , записаний першими царями на оріхалковой стеллі, яка стояла в осередді острова - всередині храму Посейдона. У цьому храмі вони збиралися то на п'ятий, то на шостий рік, поперемінно відмірюючи то парне, то непарне число, щоб радитися про загальні турботи, розбирати, не допустив хто небудь з них будь-якого порушення, і творити суд. Перед тим як приступити до суду, вони щоразу приносили один одному ось яку присягу: у гаю при святилищі Посейдона на волі розгулювали бики, і ось десять царів, залишившись одні й піднісши богу молитву, щоб він сам обрав для себе бажану жертву, приступали до ловлі, але без застосування заліза, озброєні тільки палицями і арканами, а бика, якого вдалося зловити, заводили на стелу і заколювали на її вершині так, щоб кров стікала на письмена. На згаданій стелі крім законів було ще й закляття, яке закликало великі біди на голови тих, хто їх порушить. Принісши жертву за своїми статутами і віддавши спаленню всі члени бика, вони розводили в чаші вино і кидали в нього кожен по згустку бичачої крові, а решту клали до вогню і ретельно очищали стеллу. Після цього, зачерпнувши з чаші вологу золотими фіалами і здійснивши над вогнем жертву вони приносили клятву, що будуть чинити суд згідно з записаними на стелі законами і карати того, хто вже в чому небудь переступив закон, а самі в майбутньому з доброї волі ніколи не вчинять противно написаному і будуть віддавати та виконувати лише такі накази, які відповідні з батьківськими законами. Поклявшись такою клятвою за себе самого і за весь рід своїх нащадків, кожен з них пив і ставив фіал на місце в святилище бога, а потім, коли бенкет і необхідні обряди були закінчені, наступала темрява і жертовний вогонь остигав, всі одягалися в прекрасні синяво чорні столи, сідали на землю при клятвиному огневищі і вночі, погасивши в храмі всі вогні, творили суд і піддавалися суду, якщо хтось з них порушив закон; закінчивши суд, вони з настанням дня записували вироки на золотій скрижалі і разом зі столами присвячували богу як пам'ятне приношення.

Існувало безліч особливих законоположень про права кожного з царів, але найважливіше було наступне: жоден з них не мав піднімати зброї проти іншого, але всі зобов'язані були прийти на допомогу, якби хто небудь намірився скинути в одній з держав царський рід, а також за звичаєм предків спільно радитися про війну та інших справах, поступаючись верховне главенство царям Атлантиди. Притому не можна було страчувати смертю нікого з царських родичів, якщо в раді десяти на користь цього заходу не було подано понад половину голосів.

Настільки велику і надзвичайну міць, що перебувала колись у тих країнах, бог влаштував там і направив проти наших земель, згідно з переказами, з наступних причин. Протягом багатьох поколінь, доки не виснажилась успадкована від бога природа, правителі Атлантиди корилися законами і жили в дружбі зі спорідненим їм божественним початком: вони дотримувалися істинного і в усьому великого ладу думок, ставилися до неминучих визначень долі і один до одного з розумною терплячістю, зневажаючи все, крім чесноти, ні в що не ставили багатство і з легкістю вважали мало не за прикрий тягар купи золота та інших скарбів. Вони не п'яніли від розкоші, не втрачали влади над собою і здорового глузду під впливом багатства, але, зберігаючи тверезість розуму, чітко бачили, що й це все зобов'язане своїм зростанням спільній згоді в поєднанні з чеснотою, але коли стає предметом турбот і виявляється в честі , то і саме воно йде прахом і разом з ним гине чеснота. Поки вони так міркували, а божественна природа зберігала в них свою силу, все їх надбання, нами описане, зростало. Але коли успадкована від бога частка ослабла, багаторазово розчиняючись в смертній примісі, і взяв гору людський норов, тоді вони виявилися не в змозі даші виносити своє багатство і втратили благопристойність. Для того, хто вміє бачити, вони являли собою ганебне видовище, бо промотали найпрекраснішу з своїх цінностей; але нездатним угледіти, в чому полягає істинно щасливе життя, вони здавалися прекраснішими і щасливішими понад усе саме тоді, коли в них кипіла нестримна жадібність і сила .

І ось Зевс, бог богів, тримаючийся законів, добре вміючи вбачати те, про що ми говорили, помислив про славний рід, що впав в настільки жалюгідну розбещеність, і вирішив накласти на нього кару, щоб він, протверезів від біди, навчився злиднів. Тому він скликав всіх богів в славнішу з їх осель, затверджену в осередді світу, з якої можна споглядати все причетне народженню, і звернувся до присутніх з такими словами ...

[Далі очевидно загублено]

Переклав на українську мову Fluriscens.

Скайп админа: jacobcond

Ответить
  • Информация